Mobil Ödeme devri başladı kredi kartının pabucu dama!

Mobil Ödeme devri başladı kredi kartının pabucu dama!

27 Ağustos 2016

Raporda kullanıcıların kredi kartı ya da nakit alışverişlerden yavaş yavaş vazgeçerek cep telefonu ile ödeme sistemine geçtiğinin altıda önemle çizilmiş. ine raporda SMS, USSD (Unstructured Supplementary Services Data- Kullanıcı USSD servisine bağlandığında oturum başlar ve uygulama sonlanana kadar açık kalır) ve WAP gibi uygulamalar, mobil ödeme sisteminin yaygınlaşmasında büyük rol oynadığıda yer alıyor. Hatta bu bağlamda WAP'ın, Batı Avrupa'daki bütün mobil ödemelerin %70 ve Kuzey Amerika'da ise %90'ını kapsadığı kapsadığıda belirtiliyor.

2010 yılının ilk çeyreği ile 2011 yılının ilk çeyreği karşılaştığında ülkemizde mobil internet kullanıcılarının yüzde 191 oranında arttığı görülüyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre, 18-34 yaş arasındakilerin yüzde 63?ü alışverişlerinde cep telefonlarıyla ödeme yapmak istiyor.

Türkiye kullanıcısı mobil ödemeyi çok sevdi. 1 yılda 600 bin kullanıcıya ulaştı ve 2 milyon işlem gerçekleştirdi. Türkiye kullanıcısı düşük tutarlı alışverişlerinde bozuk para arama derdine düşmekten sıkıdlığı için artık Mobil ödemeyi seçiyor.

Türkiye?nin önde gelen gms şirketlerinden birinin araştırmasına göre ( Kendi verileri ) 1 yılda 600 bin kullanıcıya mobil ödemeyi sevdirdi ve 2 milyon işlem yaptırdı ve üye iş yeri sayısı 300'e çıktı. Yapılan bu işlemlerin kaynağı Oyun siteleri , sosyal arkadaşlık siteleri ve e-ticaret siteleri ?

Mobil Ödeme hayatın her alanında. Mobil Ödeme servisini, Travian, Ogame, Mynet, gibi oyun sitelerinde, Facebook, Siberalem, Istanbul.Net, Yonja gibi sosyal ağ sitelerinde, Bilyoner ve Nesine gibi yasal şans oyunlarında ve de McDonalds gibi gıda alışverişlerinde kullanılabiliyor. Mobil Ödeme ile Mybilet internet sitesi veya kiosklarından sinema bileti almak da mümkün.Mobil Ödeme ile dünyada milyonlarca kişinin kullandığı online ödeme platform sağlayıcıları Zong ve Paymo ile de entegrasyon sağlandı. T-Soft E-Ticaret yazılımını kullanan E-Ticaret sitesi sahipleri mobil ödemeyi Havale, Kredi Kartı ve Kapıda Ödeme'nın yanında alternatif bir ödeme metodu olarak kullanabiliyor.

Herhangi bir abonelik gerektirmeyen Mobil Ödeme ile yapılan alışverişin bedeli faturalı hatlar için faturaya yansıtılır, faturasız hatlarda ise TL bakiyesinden düşer. Bir seferde en çok 35 TL?lik işlem yapılabilen Mobil Ödeme?de her bir işlem sırasında atılan SMS, 50 kuruş olarak ücretlendiriliyor. Mobil Ödeme ile yapılan alışverişler Özel İletişim Vergisi?nden muaf tutuluyor.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.